کودکان کار

همه ی ما این عنوان را شنیده ایم. این کودکان کارگرانی هستند که به خدمت گرفته میشوند و در نتیجه از کودکی بی بهره مانده و از کسب دانش و یادگیری مهارت های لازم و ادامه تحصیل نیز باز میمانند و نتیجه اش چیزی جز افزایش آسیب های اجتماعی مثل فقر, اعتیاد, بزهکاری و.... نیست.


افزایش آسیب ها در جامعه باعث به خطر افتادن جامعه شده و ناسالم بودن جامعه برای تمامی افراد آن جامعه چه غنی و چه فقیر خطرناک است.
بر اساس آمار جهانی کار (ILO) سالانه ۲۵۰ میلیون کودک ۵ تا ۱۴ سال در جهان از کودکی بی بهره مانده و راهی بازار کار میشوند و متاسفانه قاچاق انسان یکی از راه های عمده ی ورود کودکان به بازار کار است. و در پی آن افزایش سرمایه افراد سودجویی که از این کودکان بهره میبرند.
و این کودکان نه تنها کودکی را تجربه نمیکنند و فرصت کسب دانش و مهارت را از دست میدهند بلکه سلامت روح و جسم خود را نیز از دست میدهند.
در برابر کار, آسیب های شدید و جبران ناپذیری میبینند, به راحتی بازیچه ی دست خلافکاران حرفه ای میشوند و از لحاظ بهداشت, تغذیه و انجام کارهای خطرناک در وضعیت نامناسبی قرار میگیرند.
عدم بهره مندی از آموزش باعث میشود قدرت رقابت آنان با دیگر همسن و سالان برای فراهم آوردن یک زندگی مناسب را از دست بدهند,... و همه ی اینها باعث میشود فاصله‌ی طبقاتی افزایش یافته, فقر و تهیدستی عاید جامعه و بهره وری جامعه از نیروهای متخصص کاهش یابد.
بر اساس پیمان نامه ی حقوق کودک پایان سن کودکی ۱۸ سال است.
بهتر است دور و بر خود را خوب بنگریم در کشورمان ایران چقدر کودک زیر ۱۸ سال میبینیم که مشغول به کارند و بهتر است بدانیم تعداد این کودکان رو به افزایش است.
البته متاسفانه آمار دقیقی در دست نیست اما گفته میشود بیش از بیست هزار کودک در تهران وجود دارد.
موضوع این کودکان تبدیل به گره ای شده که روز به روز کورتر میشود و در نتیجه تعداد این کودکان نیز روز به روز افزایش می یابد.
عوامل متعددی تاثیرگزارند مثل فقر, کمبود درآمد و یا بیکاری والدین, هزینه تحصیل و شاید بی توجهی تک تک ما به این موضوع مهم.


در کشور ما موسسه‌ موعود ایرانیان که یک تشکل غیرسیاسی, غیردولتی و کاملا مردمی است درصدد است با حمایت از تحصیل کودکان بی سرپرست و یا بدسرپرست مانع از ورود کودکان جدید به این بازار شود.
این موسسه‌ تا کنون توانسته تعداد کثیری از این کودکان را مشغول به کار جدید یعنی درس خواندن در قبال دریافت دستمزد نماید تا فقر نتواند باعث ترک تحصیل و ورود این کودکان به جمع کودکان کار شود.
و آنچه به لطف خداوند و همت نیک اندیشان اتفاق افتاد

علی.......... فارغ التحصیل در رشته مهندسی نفت
زهرا...... فارغ‌التحصیل مهندسی کشاورزی
سپیده..... مهندسی شهر سازی
نادیا..... روانشناسی
علی.... مهندسی برق
مهدی..... مهندسی مکانیک
زهره..... پرستاری
شقایق..... راه و ساختمان
نرگس.... پزشکی
وحید..... پزشکی
فاطمه..... حسابداری
و موفقیت مونا در کسب مدال المپیاد ریاضی
فاطمه ..... دانش آموز برتر تیزهوشان
شایان...... دانش آموز برتر تیزهوشان
علیرضا ........شاهنامه خوانی به دو زبان فارسی و انگلیسی

و اگر یاوری تان نبود معلوم نبود که این نوجوانان و جوانان بر سر کدام چهار راه مشغول به کار و بازیچه ی دست چه آدم سودجو و منفعت طلبی بودند
به شما افتخار می کنیم شمایی که آینده ساز شدید و در این مسیر رابطه ای عاشقانه و صمیمانه با خداوند ایجاد کردید و حکمت الهی در وجودتان پدید آمد و مبنای تحول و دگرگونی و شناخت خداوند گردید.
پس ای که دستت میرسد کاری بکن
لطفا این پیام را نشر دهید.

موسسه خیریه موعود ایرانیان
https://telegram.me/Moud_Iranian_Charity

  1. هیچ نظری تا کنون برای این مطلب ارسال نشده است، اولین نفر باشید...

    نوشتن دیدگاه

بالا